آشنایی با عروس هلندی یا طوطی کاکلی

 آشنایی با عروس هلندی یا طوطی کاکلی

پراکندگی جغرافیایی عروس هلندی:

 بیشتر قسمتهای استرالیا به خصوص به سمت شرق این کشور به جز نواحی ساحلی این پرنده در تاسمانیا یافت نمی شود.

 اندازه عروس هلندی: 30 سانتی متر

دامپزشک پرندگان در شیراز

جیره غذای عروس هلندی:

مخلوطی از دانه غلات بهخصوص دانه ساده قناری و ارزن همه افتابگردان شاهدانه و گلرنگ.  بهتر است سبزیجات هویج و میوه هم به پرنده داده شود.

پرندگان نابالغ:

 شبیه پرندگان ماده بالغ هستند اما برجستگی قاعده منقار معمولا به جای خاکستری به رنگ صورتی است و پرهای ناحیه دومی نیز کوتاه تر است.

تعیین جنسیت عروس هلندی:

صورت پرندگان ماده خاکستری رنگ است و پرهای ناحیه دومی آنها نیز دارای خطوطی می باشد.

 ویژگی و جذابیت های عروس هلندی:

شباهت فوقالعادهای به طوطی های کاکل سفید دارند و نگهداری آنها به خصوص برای افراد تازه کار راحت تر است.

 

 با این که عروس هلندی به اندازه طوطی های استرالیایی معروف نیستند اما روز به روز بر محبوبیت آنها افزوده می شود سالها این پرندگان در باغ وحش ها نگهداری می شدند. این پرنده نخستین بار همزمان با طوطی استرالیایی در اروپا مشاهده شد تا قبل از سال ۱۹۴۰ میلادی جهشی در این پرنده صورت نگرفته بود در این سال برای نخستین بار نوع رنگارنگ آن در ایالت متحده آمریکا پدید آمد.

 

  علایم مشخصه عروس هلندی نیز مثل طوطی استرالیایی بسیار متغیر است و ممکن است که فقط به صورت نواحی روشنی در زمینه خاکستری پر ها دیده شود بدون شک جالب توجه ترین نوع جهش یافته این پرنده عروس هلندی لوتینو است که تا مدتها اشتباهن آلبینو یا سفید نامیده می شد چرا که در طوطی کاکل دار لوتینو گونه ها همچنان به رنگ نارنجی می باشد و پرهای این پرنده زرد رنگ است در حال حاضر طوطیکاکلی سفید خالص با پرهای سفید یک دست و چشم های قرمز بسیار کمیاب است.

 با وجودی که تعیین جنسیت طوطی کاکل دار خاکستری با مشاهده سر زرد رنگ پرنده آسان می باشد این روش تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار لوتینو و امکان پذیر نیست در این پرنده راه تعیین جنسیت توجه به خطوط روی پرهای ناحیه دومی است.

 اگرچه این روش تعیین جنسیت در طوطی کاکل دار معمولی چندان واضح و مناسب نیست اما طوطی کاکلی نر را می توان پس از معاینه دقیق دوم پرنده با توجه به پره های زرنگ یک دست به این ناحیه و فقدان هرگونه سیاه و فقدان هرگونه خط سیاه رنگ در مقایسه با پرنده ماده شناسایی کرد.

در نوع سینامون که رنگ پرهای پرنده به صورت سایه روشنی از رنگ جذاب شیر شکلاتی در آمده است نیز تعیین جنسیت مانند طوطی کاکلی خاکستری طبیعی انجام میشود از شدت رنگ های بدن در طوطی کاکل دار سینمامون بسیار مختلف باشد اما در این پرنده از تغییرات فاحشی که در رنگ بدن جنس نر سایر انواع از جمله طوطی کاکل دار مروارید در زمان رسیدن به سن بلوغ پدید می آید خبری نیست.

 

 به طور طبیعی نقشه مروارید نتیجه پر هایی با مراکز روشن و حاشیه تیره میباشد اما در پرندگان نر بالغ تاثیر هورمون ها  سبب میشود که این نقاط روشن نیز به دلیل تجمع رنگدانه تیرهای ملانین از بین برد در نتیجه این پرنده ها از نگاه خاکستری طوطیکاکلی قابل تشخیص نیستند مگر در موارد خاص آن هم با دقت در ناحیه شانه پرنده که ممکن است آثاری از فرهای مروارید شکل هنوز یافت شود.

 

 در طوطی های کاکلی نیز مانند طوطی استرالیایی بروز ترکیب رنگهای مختلف با تغییر در نقش و نگارهای روی بدن پرنده امکان پذیر بوده و پدید آمدن واریته های جالب توجهی مثل سیناموم مرواریدی شده است.

 

 اکثر انواع جهش یافته این پرندگان همانند لوتینو را میتوان با قیمت پایین تهیه کرد تا اواخر تابستان تعداد زیادی از این پرنده ها در پرنده فروشی ها عرضه می شود اما تهیه یک طوطی کاکلی دار خالص جوان در فصل زمستان آسان نیست چرا که این پرنده ها معمولاً خارج از قفس جفت گیری می کنند و تکثیر می یابند طوطی های کلی معمولا در حدود7 هفتگی از والدین خود مستقل میشوند و با وجودی که این پرنده در ابتدای ورود به منزل کمی ناراحت و عصبی به نظر میرسد اما پس از مدت کوتاهی به محیط جدید خود جدید خو می گیرد و به یک پرنده خانگی خوب و مناسب تبدیل می شود

شماره تماس برای برقراری ارتباط با دامپزشکان پت یو

09179295025

برای کسب مشاوره رایگان دامپزشکی و استفاده از خدمات ما، با ما تماس بگیرید

, ,
نوشته‌ی بعدی
راهنمای انتخاب اسب – چگونه یک اسب مناسب انتخاب کنیم؟

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست