آموزش و تربیت سگ در شیراز‏، کرمان، تهران، یزد، بوشهر، اصفهان، مشهد،یاسوج، اهواز، کرمانشاه

آموزش و تربیت سگ در شیراز‏، کرمان، تهران، یزد، بوشهر، اصفهان، مشهد،یاسوج، اهواز، کرمانشاه و …

توسط مربیان حرفه ای سگ

با به کار گیری روش های تربیتی و آموزشی روز دنیا

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

09179295025

آموزش-و-تربیت-انواع-نژاد-سگ

افرادی که از سگ های خانگی نگهداری می کنند و یا افرادی که برای نگهبانی از منزل و یا باغ خود سگ نگهبانی را خریداری کرده اند،‌همواره به دنبال آموزش و تربیت سگ خود بوده اند و حتما در مدت زمان خرید سگ خود در اینترنت کلید واژه تربیت سگ و یا آموزش و تربیت سگ را سرچ کرده اند. افرادی که از سگ به عنوان حیوان خانگی و دوستی وفادار برای خود نگهداری می کنند همواره در زمینه آموزش و تربیت سگ خود دچار مشکل می شوند. برای مثال اولین مشکلی که برای افرادی که به تازگی سگی را خریداری کرده اند پیش می آید، این است که سگ آن ها در هر جایی از خانه ادرار و مدفوع میکند و محل مشخص شده برای این کار را انتخاب نمی کند. افراد زیادی هستند که از این مشکل گله می کنند و از دامپزشک روشی را برای آموزش و تربیت اصولی سگ خود می خواهند. از طرفی افراد زیادی هستند که برای نگهبانی از منزل یا باغ خود به سگی نترس و نگهبان احتیاج دارند و به دنبال مربی برای آموزش و تربیت سگ خود هستند.

در صورتی که مطالعه مقاله زیر برای شما مفید نبود و یا اینکه اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار نداد، تیم پت یو پیشنهاد بهتری برای شما دارد

همین حالا تلفن خود را بر دارید و با شماره زیر تماس بگیرید

09179295025 

تمام سوالات خود را در ارتباط با آموزش و تربیت سگ از دامپزشکان پت یو بپرسید

آموزش و تربیت سگ یا   Dog Training به چه معناست؟

اگر بخواهیم به طور ساده آموزش سگ را تعریف کنیم باید گفت که آموزش و تربیت سگ به معنای یاد دادن چیزی به سگ است. حال این آموزش و یاد دادن می تواند شامل دستورات و موارد ساده باشد و یا اینکه دستورات پیچیده را هم در بر بگیرد. در اکثر مواقع هدف از آموزش دادن سگ این است که سگ ما کاری را که ما نمی پسندیم انجام ندهد و یا اینکه عملی را که مد نظر ماست به خوبی انجام دهد. ام آیا سگ ها می توانند هر آموزشی را فرا بگیرند و یا هر کاری که ما بخواهیم را انوجام دهند؟؟!! جواب این سوال کامل مشخص است. سگ ها با توجه به تکامل خود و ویژگی های مغز خود توانایی یادگیری هر چیزی را ندارند و وسعت یادگیری آنها محدود است. البته این نکته در مقایسه با انسان گفته می شود وگرنه سگ ها به خصوصی برخی نژادها توانایی خوبی در یادگیری برخی دستورها و فرمان ها دارند. در ادامه چند مورد از آموزش هایی را که سگ ها توانایی فراگیری آنها را دارند برای شما آورده ایم:

دستورات اولیه و پایه ای شامل: دراز کشیدن و خوابیدن،‌آمدن، نشستن و …

فرمان ها بازدارنده سگ از انجام کاری: دستور و فرمان جلوگیری از گاز گرفتن افراد توسط سگ، فرمان پارس نکردن، فرمان جلوگیری از پریدن سگ و …

فرمان های جالب و با مزه: فرمان دست دادن سگ،‌ ایستادن روی دو پا، غلط زدن و …

چگونه سگ خود را آموزش دهیم؟ چگونه میتوانیم سگ را تربیت کنیم؟ روش های آموزش تربیت سگ:

راه های مختلفی برای آموزش و تربیت سگ وجود دارد. امروزه کلاس ها و مربیان زیادی وجود دارند که کار آموزش سگ را برای صاحبین حیوانات خانگی انجام می دهند. بنابراین می توانید مربی حرفه ای سگ را پیدا کنید و مدتی سگ خود را دست او بسپارید و یک سگ آموزش دیده را تحویل بگیرید. اما برخی از افراد نمی خواهند این راه را انتخاب کنند و می خواهد خودشان سگ را تربیت کنند و آموزش دهند. در آن برای شما توضیح می دهیم.

آموزش نشستن به سگ

مقدمات آموزش و تربیت سگ

قبل از اینکه روش های آموزشی را توضیح دهیم به یکسری موارد ضروری در ارتباط با آموزش سگ اشاره خواهیم کرد که این موارد پیش نیاز روش های اصلی می باشند و باید به آنها دقت کنید.

1-    انتخاب نژاد سگ مناسب برای هدفی که شما دارید:

اگر هنوز سگی را خریداری نکرده اید و تازه به فکر خرید سگ افتاده اید این مرحله برای شما خیلی مهم است. اولین پیشنیاز برای داشتن سگی مناسب و متناسب با ایده آل ها و شرایط زندگی شما همین مورد است. شما باید در خرید نوع و نژاد سگ بسیار دقت کنید. باید بدانید که به چه نوع سگی نیاز دارید و آیا نژاد سگی را که انتخاب کرده اید متناسب با شرایط زندگی شما است یا نه. به عنوان مثال آیا شما به دنبال سگی بازیگوش و پر تحرک هستید و یا اینکه سگی را می خواهید که آرام و کم سر و صدا باشد؟  آیا سگی را برای نگهبانی می خواهید خریداری کنید یا به عنوان حیوان خانگی و می خواهید از سگ خود در آپارتمان نگهداری کنید؟ و …

مثلا اگر به دنبال سگی کم تحرک وساکت هستید، نژادهای bulldog می تواند برای شما مناسب باشد و نژاد سگ Jack Russell Terrier که سگی پر جنب و جوش است برای شما مناسب نیست. یا اگر سگی سر زنده و اکتیو را می پسندید می توانید به نژاد سگ هاسکی نیز فکر کنید. اگر که در حال حاضر صاحب سگ زیبایی هستید، این مرحله را طی کرده اید و باید از مراحل بعد کار خود را آغاز کنید.

2-    برای سگ خود یک اسم کوتاه، واضح و مناسب انتخاب کنید

حتما توجه داشته باشید که برای سگ خود اسمی مناسب انتخاب کنید. یکی از موارد مهم و اساسی در بحث آموزش و تربیت سگ،‌ انتخاب نام مناسب برای سگ است. اسمی که برای سگ خود انتخاب می کنید باید اسمی کوتاه و واضح باشد. از انتخاب کلماتی که در طول روز توسط افراد پیرامون زیاد استفاده می شوند به عنوان اسم سگ پرهیز کنید. نکته ای که وجود دارد این است که اسم سگ خود را در زمان های مختلف به کار ببرید و همیشه سگتان را به اسم صدا کنید تا سگ شما با آن کلمه آشنا شود و بداند زمانی که شما آن کلمه را به کار می برید، او را مخاطب قرار داده اید و می خواهید چیزی را به او بفهمانید.

زمانی سگ متوجه می شود که  واژه ای که شما به کار برده اید اسم او است، که در برابر گفتن آن کلمه عکس العملی از خود نشان بدهد. زمانی که با به کار بردن اسم سگ، او به شما نگاه می کند و یا توجه او جلب می شود، یعنی که سگ شما با اسمی که برای او انتخاب کرده اید آشناست و آن را یادگرفته است. یکی از اصول بسیار مهم در آموزش و تربیت سگ ها، تشویق و تنبیه است. اگر سگ شما نسبت به اسمی که برایش انتخاب کرده اید عکس العمل نشان داد و آن را متوجه شد، او را تشویق کنید. برای این کار می توانید خوراکی مورد علاقه سگتان را به او بدهید و یا از تثویقی های سگ که به صورت تجاری در پت شاپ ها و کلینیک های دامپزشکی به فروش می رسند، استفاده کنید. 

3-    زمان مشخص و مناسبی را برای آموزش و تربیت سگ خود اختصاص دهید وقت شناس باشید

آموزش سگ نیازمند حوصله و وقت گذاشتن است. نباید به سرعت ناامید شوید و دست از تلاش کردن بکشید. آموزش و تربیت سگ باید مداوم و ادامه دار باشد. در طول روز زمان های مختلفی را برای آموزش سگ خود اختصاص دهید و توجه داشته باشید که این زمان نباید طولانی باشد، چرا که سگ شما را خسته می کند و قدرت یادگیری او را پایین می آورد. همچنین برخی سگ ها کم حوصله بوده و سریع خسته می شوند.

4-    از وسایل و تجهیزات آموزش سگ استفاده کنید

می توانید برای آموزش دادن سگ خود از وسایل آموزشی سگ که در پت شاپ ها به فروش می رسند کمک بگیرید. حداقل چیزی که می توانید برای کار آموزش و تربیت سگ خود از آن استفاده کنید،‌ یک بند ساده می باشد که می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

5-    از تشویقی ها و جایزه های مناسب در حین آموزش و تربیت سگ استفاده کنید تشویق و جایزه باید به جا باشد

اگر سگ شما آموزش هایی که به او می دهید را سریع یاد می گیرد و آنها را به درستی انجام می دهد، باید او را تشویق کنید. به سگتان جایزه بدهید. تشویق کردن باید در زمان مناسب انجام شود تا اثر گذار باشد. شما باید بلافاصله پس از انجام کار مناسب توسط سگتان او را تشویق کنید. نباید زمان زیادی بگذرد زیرا آن موقع دیگر سگ متوجه دلیل تشویق شدن و جایزه گرفتن نمی شود. شما باید پاسخ فرمانبرداری او را در کمتر از 2 ثانیه بدهید و او را خوشحال کنید. این کار را می توانید با دادن غذای مورد علاقه سگتان یا تشویقی های تجاری انجام دهید.

نباید هر زمانی که شد از تشویقی استفاده کنید. باید بلافاصله پس از اجرای فرمان به سگتان جایزه بدهید تا او متوجه شود که جایزه را برای اجرای آن فرمان دریافت کرده است تا در دفعات بعد نیز به امید گرفتن جایزه و تشویق شدن آن را انجام دهد. برای مثال اگر در حال آموزش دست دادن به سگ خود هستید‏‌، باید بلافاصله بعد از اینکه سگ عمل دست دادن را با فرمان شما اجرا کرد، او را با دادن تشویقی خوشحال کنید.

نکته دگیری که در این مورد باید مد نظر قرار دهید این است که همیشه کار آموزش و تربیت سگ را با تشویق و جایزه تمام کنید تا سگ شما از مدت زمانی که تحت آموزش بوده است خاطره خوشی در ذهن خود داشته باشد.

6-    سگ خود را با معده خالی آموزش بدهید

بهتر است زمانی که سگ شما تازه غذا خورده و معده او پر است، کارهای آموزش و تربیت سگ را انجام ندهید و این کار را برای زمانی بگذارید که معده سگ خالی باشد. هنگامی که حیوان سیر است،‌انگیزه کافی برای انجام فرمان های شما را ندارد و حوصله کافی برای آموزش دیدن را ندارد. البته توجه کنید که این بدین معنا نیست که شما سگ خود را گرسنگی دهید و بعد اقدام به تربیت و آموزش او کنید.

آموزش کلمه بیا به سگ

آموزاش دستورات مختلف به سگ

آموزش دستور ” بیا ” به سگ

1-    اهمیت دستور ” بیا ” برای سگ

این فرمان زمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که صاحب حیوان قصد دارد سگ خود را به سمت خودش فرابخواند. اجرای درست این فرمان توسط سگ شما می تواند بسیار مفید باشد. یکی از کارایی های این دستور جلوگیری از گم شدن حیوان است. همچنین در سگ های گارد نیز اجرای این فرمان بسیار کمک کنند خواهد بود. سعی کنید در امر آموزش و تربیت سگ از این دستور استفاده کنید و آن را به سگ خود آموزش دهید.  

2-    در اجرای این فرمان باید بتوانید حواس سگتان را به خود جلب کنید

برای جلب کردن حواس سگتان می توانید کلمه بیا را با صدای بلند بگویید و همچنین همراه کردن کلمه بیا با دست زدن نیز می تواند در جمع کردن حواس سگ نسبت به شما کمک کنند باشد. برای این کار می توانید گفتن کلمه بیا و زدن دست ها به هم را به صورت همزمان انجام دهید.

3-    این دستور را در محل های مختلف و موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار دهید

زمانی که برای گردش به بیرون رفته اید و یا اینکه زمان هایی که در خانه حضور دارید و …، از این فرمان به صورت متناوب و مکرر استفاده کنید. چرا که سگ شما باید یاد بگیرد که از فرمان بیا در همه موقعیت ها و مکان ها پیروی کند و این طور نباشد که پیروی از آن را محدود به شرایط و مکان خاصی بداند.

4-    اصل تشویق و تنبیه در آموزش و تربیت سگ را فراموش نکنید

سگ ها حیوانات باهوشی هستند و تشویق شدن و تنبیه شدن را درک می کنند. استفاده از این اصل در آموزش سگ بسیار کمک کنند و مفید است. زمانی که سگ شما به فرمان ” بیا ” پاسخ می دهد و نزد شما می آید حتما او را به گونه ای تشویق کنید. در ابتدای آموزش می توانید برای تشویق سگ خود از خوراکی های تشویقی استفاده کنید. اما به مرور زمان که سگ در اجرای این دستور پیشرفت کرد باید تشویق کردن را تها به گفتن کلمه ای با لحن مناسب و خوشحالی مثل کلمه ” آفرین ” محدود کنید. در چنین مواقع نوازش کردن حیوان و برخورد مهربانانه با اون نیز تشویق مناسبی است.

آموزش نشستن به سگ

آموزش دستور نشستن ( بشین ) به سگ

1-    هدف فرمان ” بشین ” چیست؟

نشستن سگ به دستور شما می تواند در کنترل و مهار سگ تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند. زمانی که شما سگ مطیع و حرف گوش کنی داشته باشید که با گفتن کلمه ” بشین ” توسط شما، این فرمان را اجرا کند، می توانید سگ خود را به خوبی کنترل کنید و از این طریق مانع از انجام کاری توسط سگ شوید. فرمان ” بشین ”  در آموزش و تربیت سگ بسیار با اهمیت بوده و کنترل شما برای حیوان خانگیتان را دوچندان می کند. سگ ها نمی توانند در حالت نشسته پرش داشته باشند، با این روش جلوی پرش های ناخواسته سگ خود را نیز به سادگی می گیرید.

2-    باید سگتان را متوجه فرمان ” بشین ” کنید

این دستور را در نزدیکی سگ و با ارتفاع متوسط شروع کنید به صورتی که دست خود (که حاوی غذای سگ است) را بالا آورده و رو به روی سگ و نزدیگ بینی آن بگیرید، تا کم کم سگ سر خود را بالا بیاورید. زمانی که این حالت را جلوی سگ می گیرید سگ ها به صورت ذاتی روی زمین می نشینند، تا بدین صورت نمای بهتری به دست شما داشته باشند.

3-     سگتان را در زمان هایی که در حالت نشسه قرار دارد تشویق کنید

یکی از روش های کمکی برای آموزش این فرمان به سگ همین مورد است که وقتی سگ شما در وضعیت نشسته قرار دارد او را تشویق کنید. تشویق کردن باعث ایجاد حس رضایت و خاطره مثبت در ذهن سگ شده و او برای جلب رضایت صاحب خود و تشویق شدن توسط او سعی می کند عمل نشستن را در موقعیت های دیگر نیز انجام دهد.

4-    اگر سگ متوجه فرمان نشستن نشد

اگر با روش گفته شده در مورد شماره 1 سگ شما متوجه این فرمان نگردید، باید اجرای این فرمان را کمی با اجبار و فشار انجام دهید. برای این کار می توانید از قلاده و یا یک طناب کمک بگیرید. به این صرت که قلاده سگ را در دست گرفته و سر او را به سمت زمین هدایت می کنید و سگ را کمی مجبور به نشستن می کنید، بعد از اینکه سگ نشست، حتما او را تشویق کنید تا خاطره مثبتی از اجرای این کار در ذهن سگ شما نقش ببندد و در روزهای آینده با میل خود اقدام به نشستن کند.

5-    اصل تشویق و تنبیه در آموزش و تربیت سگ را فراموش نکنید

قانون جایزه دادن به سگ به ازای انجام درست فرمان در تمام مراحل آموزش و تربیت سگ باید رعایت شود. در این جا هم باید درست زمانی که سگ به طور کامل نشست و فرمان نشستن را به درستی و کامل اجرا کرد، به او جایزه بدهید و او را تشویق کنید.

تشویق کردن سگ

کلینیک دامپزشکی شیراز، کرمان، یزد، اصفهان، مشهد، تهران، بوشهر

کلینیک دامپزشکی شیراز همواره آماده خدمت رسانی به حیوانات دوست داشتنی و زیبا است. بهترین ها را برای حیوانات خانگی فراهم کرده ایم تا بتوانیم در کلینیک دامپزشکی شیراز نقش موثری در آسایش بیشتر حیوانات داشته باشیم

اورژانس دامپزشکی شیراز به صورت شبانه روزی آماده خدمت رسانی است

شماره اورژانس دامپزشکی

09179295025

, , , , , , , ,
نوشته‌های پیشین
مسواک زدن دندان سگ / بهداشت دهان و دندان سگ / آموزش مسواک زدن دندان های سگ
نوشته‌ی بعدی
مسمومیت با شکلات در سگ / درمان سگ 2 ساله مسوم شده با شکلات در کلینیک دامپزشکی شیراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست