تغذیه سگ – نکات و اصول کلیدی در ارتباط با تغذیه سگ

مشاوره تغذیه سگ و سایر حیوانات خانگی

نکات ضروری در ارتباط با تغذیه سگ

مشاوره رایگان دامپزشکی در پت یو

هر سوالی که در ارتباط با تغذیه سگ دارید را از متخصصان پت یو بپرسید

دامپزشکان پت یو همواره آماده پاسخ دهی به سوالات شما هستند

شماره تماس با دامپزشکان پت یو و کسب مشاوره تغذیه سگ

تغذیه سگ

غذای مناسب برای سگ ها چه نوع غذایی هست؟ چه غذاهایی را می توانیم به سگ خود بدهیم؟ یک سگ روزانه چه مقدار غذا می خورد؟ چه غذاهایی را نباید به سگ خود بدهیم؟ برنامه غذایی و رژیم غذایی مناسب برای سگ چیست؟ در طول روز چندبار باید به سگمان غذا بدهیم؟

برای رسیدن به پاسخ سوالات بالا با پت یو همراه باشید و مقاله زیر را تا انتها مطالعه کنید

برای افرادی که در خانه از سگی زیبا نگهداری می کنند همواره سوالاتی در ارتباط با تغذیه سگ پیش خواهد آمد. دانستن نکات ضروری و اصول و نحوه تغذیه در سگ برای صاحبین این مخلوقات زیبای خداوند، امری ضروری است. چراکه زمانی که شما سگی را برای نگهداری به خانه می آورید، مسولیت این را دارید که شرایط مناسبی را برای او رقم بزنید و او را شاد کنید. یکی از نکات مهم در زندگی هر موجود زنده ای، مسایل مربوط به تغذیه است. امروز در پت یو می خواهیم در ارتباط با تغذیه سگ صحبت کنیم و نکات اصلی و مهم تغذیه در سگ را برای صاحبین حیوانات خانگی، بیان کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید.

توجه: در این مقاله نکات تغذیه ای مربوط به تغذیه سگ بالغ گفته خواهد شد و مسایل مربوط به تغذیه توله سگ ها در مقالات جداگانه توضیح داده خواهد شد. به این نکته توجه کنید که غذای توله سگ با غذای سگ بالغ متفاوت می باشد و نباید به هر دو یک نوع غذا داده شود. معمولاً سگ‌های زیر یک سال توله به حساب می آیند و غذایی که به توله سگ ها داده می شود باید متفاوت از غذای سگ بالغ باشد.

روزانه چه مقدار غذا باید به سگ خود بدهیم؟ سگ ها در طول روز چه مقدار غذا می خورند؟ یک سگ بالغ در روز به چه مقدار غذا احتیاج دارد؟

 حجم غذای روزانه یک سگ تحت تاثیر مسایل مختلف قرار می گیرد و معمولا بر اساس وزن سگ، سن سگ و میزان تحرک سگ خانگی تعیین خواهد شد. بر ای تعیین میزان غذای مورد نیاز یک سگ در طول شبانه روز جداول و نمودارهای استانداردی در کتاب های تغذیه سگ آورده شده است که میانگین غذای روزانه را بر اساس موارد گفته شده در بالا، نمایش می دهند. در ادامه تصویر یکی از این جداول تغذیه ای سگ را برای شما عزیزان آورده ایم که کمک گرفتن از آن می توانید میزان غذای مصرفی سگ خود را در طول روز محاسبه کنید.

جدول غذایی سگ

 کنترل ارزش تغذیه‌ای و حجم غذای روزانه موردنیاز به نژاد سگ شما  نیز بستگی دارد. به طور کلی می توان گفت که سگ‌هایی که به صورت پر تحرک  و یا بزرگ جثه می باشند مشخصا به غذای بیشتری در طول یک روز نیاز دارند. برای نمونه غذای روزانه‌ی سگ پلیس و یا سگ سورتمه باید بیشتر از سگ‌های فانتزی کوچک اندام بوده و چربی و پروتئین بیشتری نیز داشته باشد تا انرژی مورد نیاز بدن آن‌ها را بتواند به درستی تأمین کند. یا اینکه سگ‌های نژاد سایز کوچک به خاطر اینکه  معده کوچک تری نسبت به سگ های نژاد بزرگ دارند، در هر وعده حجم کمتری از غذا را می‌خورند و به همین خاطر بهتر است که در دو وعده به این نوع از نژاد سگ غذا داد شود.

اگر علاقه ای به استفاده از جدول راهنما برای تعیین حجم غذای روزانه سگ ندارید، به عنوان یک قاعده کلی می توان به ازای هر کیلو گرم وزن بدن 28 گرم غذای خشک در نظر گرفت. سگ های کوچک به غذای بیشتری نسبت به سگ های بزرگ تر نیاز دارند.چراکه نیازهای غذایی سگ بیشتر در ارتباط با سطح بدن بوده تا اینکه در ارتباط با وزن بدن سگ باشد. یک سگ کار با توجه به اینکه انرژی بیشتری در طول روز مصرف می کند،  به غذای بیشتری نسبت به یک سگ خانگی احتیاج دارد. سگ های پیرنسبت به سگ های جوان و میان سال به غذای کمتری احتیاج دارند. اشتهای سگ های آبستن در اواخر آبستنی و شیر دهی به دلیل اینکه برای رشد چنین و تولید شیر به انرژی بیشتری نیاز دارند، بیشتر خواهد شد.

همواره توجه داشته باشید که بیش از نیاز روزانه به سگ خود غذا ندهید. چراکه پرخوری می تواند سبب چاق شدن سگ شما شده و حیوان دوست داشتنی شما را مستعد به ابتلا به بیماری های متابولیک و … کند. ازطرف دیگر نیز اگر کمتر از نیازهای روزانه بدن سگتان به او غذا بدهید، دچار کمبود و سوء تغذیه و لاغری در سگ شما خواهد شد. بنابراین همواره به میزان غذای روزانه سگ توجه کنید و مقدار مناسبی از غذای سگ را با توجه به معیارهای گفته شده در بالا در اختیار سگتان قرار دهد.

تغذیه و سگ

چند بار در روز به سگ خود غذا بدهیم؟ تعداد وعده های غذای سگ در طول روز چقدر است؟ یک سگ در شبانه روز چند بار غذا می خورد؟

نکته ای که در این جا باید به آن دقت کنید این است که هر چه سن سگ شما کمتر باشد و جثه کوچک تری داشته باشد باید تعداد وعده های غذای سگ شما بیشتر بوده و در عوض حجم غذایی که در هر وعده به سگ داده می شود، کمتر باشد. طبق همین اصل توله‌ سگ ها نسبت به سگ‌های بالغ به دفعات غذایی بیشتری احتیاج دارند اما حجم غذای سگی که در هر وعده به آنها داده می شود باید کمتر باشد. سگ های نژاد کوچک نز در مقایسه با سگ های نژاد بزرگ، معده کوچکی دارند که گنجایش مقدار کمتری از غذای سگ را دارد. بنابراین در سگ های نژاد کوچک باید تعداد دفعات غذا دادن به سگ در طول روز بیشتر باشد.  از حدود 9 ماهگی اکثر سگ‌ها بالغ به حساب می آیند و  باید یک وعده غذایی با حجم زیاد که بهتر است در عصر داده شود و یا اینکه  دو وعده غذایی با حجم کمتر در صبح و عصر بخورند. توجه داشته باشید که زمان هایی که به سگ خود غذا می دهید باید ثابت باشد به طوری که غذای سگ در زمان مشخصی از روز در اختیار او قرار بگیرد. در صورتی که سگ شما بالغ و نژاد بزرگ می باشد و شما قصد دارید تنها یک وعده غذای سگ در طول روز به او بدهید، دامپزشکان توصیه می کنند که این یک وعده غذای سگ بهتر است عصرها به سگ داده شود نه صبح. برخی از دارندگان سگ می گویند که بهتر است در طول هفته یک روز غذای سگ را حذف کنیم و به او غذا ندهیم. این اقدام کاملا نادرست بوده و سبب گرسنگی کشیدن سگ می شود.

کلینیک دامپزشکی شیراز، مشهد، یزد، بوشهر، اصفهان تبریز، یاسوج، کرمان، تهران و سایر شهرهای ایران بزرگ

کلینیک دامپزشکی شبانه روزی در شهر شما
مشاوره رایگان دامپزشکی
دامپزشکی شیراز، تهران، یزد، بوشهر، اهواز، مشهد، سنندج، کرمان، کرمانشاه و ….
برای کسب مشاوره رایگان دامپزشکی با تلفن زیر تماس حاصل فرمایید
دامپزشکان پت یو در خدمت رسانی به شما شبانه روزی وقت می گذارند

09179295025

بهترین خدمات دامپزشکی در بهترین کلینیک های دامپزشکی شیراز، یزد، اصفهان، تهران، مشهد، اهواز، کرمان و ….

عقیم سازی سگ و گربه / جراحی حیوانات / دندانپزشک حیوانات / اورژانس دامپزشکی / کلینیک دامپزشکی شبانه روزی

, , , , , , , , , , ,
نوشته‌های پیشین
سونوگرافی سگ شیراز / سونوگرافی حیوانات خانگی شیراز / سونوگرافی گربه شیراز
نوشته‌ی بعدی
نکاتی مهم درباره غذا دادن به سگ ها

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست