مسمومیت با شکلات در سگ  / درمان سگ 2 ساله مسوم شده با شکلات در کلینیک دامپزشکی شیراز

امروز در سایت کلینیک دامپزشکی شیراز پت یو می خواهیم گزارش درمانی یک کیس سگ مسوم شده با شکلات را برای شما عزیزان بیان کنیم. امید است با مطالعه کامل این گزارش در ارتباط با مسمومیت با شکلات در سگ، از این پس مراقب حیوان خانگی خود باشد تا دچار این مشکل نشود.

دلیل مسمومیت با شکلات در سگ چیست؟ چرا خوردن شکلات در سگ مسمومیت می دهد و خطرناک است؟

شکلات دارای یک نوع ماده شیمیایی تحت عنوان به تئوبرومین می باشد؛ تئوبرومین یک نوع آلکالوئید بوده و در کاکائو و چای یافت می شود.این ماده است که سبب بروز مسمومیت کشنده سگ می شود و خوردن مقدار کمی از شکلات می تواند در کمتر از نصف روز و دوازده ساعت اثرات و عوارض بیماری و مسمومیت را در سگ ها ظاهر کند .  میزان تئوبرومین موجود در شکلات بر اساس نوع و کیفیت شکلات می تواند متفاوت باشد. به طوری که شکلات شیر ۰.۰۲ درصد تئوبرومین دارد اما همین نسبت در شکلات تلخ ۱.۴ درصد می باشد. طبق عداد گفته شده می توان گفت که اگر وزن سگ شما ۲۰ کیلوگرم باشد، خوردن ۲.۷ کیلوگرم شکلات شیر و یا ۴۵۰ گرم شکلات تلخ سبب بروز مسمومیت در او خواهد شد.

گزارش کیس های درمانی حیوانات خانگی در کلینیک دامپزشکی شیراز را در سایت مشاوره رایگان دامپزشکی پت یو شیراز مطالعه کنید.

 تاریخچه کیس ارجاعی به بخش اورژانس کلینیک دامپزشکی شیراز

ایجاد اسهال و استفراغ عصبانیت بی قراری و لرزش های عضلانی از جمله علایمی بود که صاحب این سگ در ارتباط با مشکل سگ خود بیان می کرد.

به دلیل وقوع اسهال و استفراغ و علایم عصبی در این سگ از صاحب حیوان در ارتباط با احتمال خوردن غذای مسموم یا فاسد شده سوال پرسیده شد که جواب منفی بود. اما موضوع مهمی که در این بین مطرح گردید این بود که صاحب این سگ 2 ساله اعلام کرد که در خانه مقداری شکلات تخته ای داشته است که سگ او ممکن است سراغ شکلات ها رفته باشد و شکلات ها را خورده باشد. با بیان این مورد دامپزشک بخش اورژانس کلینیک دامپزشکی شیراز متوجه وقوع مسمومیت با شکلات در این سگ 2 ساله شد و به سرعت درمان را برای او آغاز کرد.

درمان اورژانسی سگ مسموم شده با شکلات در اورژانس دامپزشکی شیراز

مسومیت با شکلات در سگ ها یکی از مسومیت های رایج و مهم به حساب می آید. که در تارخچه حیوان مواردی مانند خوردن غذاهای حاوی شکلات و یا خود شکلات و همچنین گیاهانی که حاوی کاکائو هستند جلب توجه می کند. علت سمی بودن شکلات برای سگ ها وجود ماده ای به نام تئوبرومین در این ماده غذایی خوشمزه است که مقدار 92 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن سگ از این ماده، برای سگ سمی می باشد.

علایم بالینی در مسمومیت با شکلات در سگ ها حدود 1 تا 4 ساعت بعد از مصرف مواد حاوی شکلات بروز پیدا می کند. همان طور که در تاریخچه کیس ارجاعی به کلینیک دامپزشکی شیراز نیز گفته شد، علایم بالینی مسمومیت با شکلات در سگ شامل موارد زیر است: اسهال استفراغ عصبانیت لرزش عضلانی بی نظمی در ضربان قلب حیوان کاهش دمای بدن سگ یا هیپوترمی تشنج و کما و در صورت عدم رساندن به مقع حیوان بخ کلینیک دامپزشکی و یا اورژانس دامپزشکی، مرگ حیوان.

اقدمات درمانی انجام شده برای سگ مسوم شده با شکلات در کلینیک دامپزشکی شیراز

از آنجا که صاحب حیوان بیان میکرد که احتمال طی 2 ساعت گذشته سگ او شکلات ها را خورده است، به صورت با تجویز داروی تهوع آور توسط دامپزشک در کلینیک دامپزشکی شیراز، حیوان وادار به استفراغ کردن شد تا ترکیبات شکلات و تئوبرومین آزاد شده از آن از دستگاه گوارش سگ خارج شود و از جذب بیشتر مواد سمی و ورود آنها به خون حیوان جلوگیری شود.

مایع درمانی به سرعت در حیوان انجام شد و مایعات کریستالوئیدی به صورت وریدی به بدن بیمار رسید. همچنین به منظور جلوگیری از بازجذب عناصر فعال در کلیه سگ، دامپزشک کلینیک دامپزشکی شیراز برای حیوان سوند ادراری کار گذاشت. از آنجا که حیوان دچار علایم عصبی لرزش عضلانی و تشنج نیز شده بود، برای کنترل این موارد از داروهای ضد تشنج استفاده گردید.

در چنین مواقعی استفاده از زغال فعال نیز برای جذب ترکیبات سمی در دستگاه گوارش سگ، می تواند مفید باشد.

مسمومیت با شکلات سگ در شیراز

اگر سگ شما شکلات خورد چه اقدامی باید انجام دهید؟ در زمان مسمومیت با شکلات در سگ چه کار باید کرد؟

اگر سگ شما شکلات خورد، بلافاصله او را نزد دامپزشک ببرید. در راه و قبل از اینکه دامپزشک او را ببیند، سگ را در محیطی آرام، خنک و ساکت نگه دارید تا عوارض ناشی از مسمومیت تشدید نشود. فورا با دامپزشک تماس بگیرید و در صورت توصیه، او را وادار کنید استفراغ کند تا شکلات پیش از آنکه هضم شود، از بدن او خارج شود.

امیدواریم که مطالعه مقاله مسمومیت با شکلات در سگ و گزارش درمان کیس سگ مسموم شده با شکلات در بخش اورژانس دامپزشکی کلینیک دامپزشکی شیراز، برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و با اهمیت و خطرات مصرف شکلات توسط سگ به طور کامل آشنا شده باشید. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با مسمومیت را شکلات در سگ، می توانید از طریق راه های ارتباطی مرکز مشاوره دامپزشکی شیراز، سوال خود را با دامپزشکان ما در ارتباط بگذارید.

کلینیک دامپزشکی شیراز به صورت شبانه روزی خدمات خود در زمینه انواع حیوانات خانگی را برای شیرازهای عزیز ارائه می نماید. در کلینیک دامپزشکی شیراز تمام نیازهای حیونات خانگی در نظر گرفته شده است و بهترین امکانات دامپزشکی برای آنها فراهم گردیده است.

, , , , , ,
نوشته‌های پیشین
آموزش و تربیت سگ در شیراز‏، کرمان، تهران، یزد، بوشهر، اصفهان، مشهد،یاسوج، اهواز، کرمانشاه

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست