مسواک زدن دندان سگ / بهداشت دهان و دندان سگ / آموزش مسواک زدن دندان های سگ

مسواک زدن دندان سگ / بهداشت دهان و دندان سگ / آموزش مسواک زدن دندان های سگ

مسواک زدن دندان سگ !!! آیا شنیدن جمله مسواک زدن دندان سگ برای شما عجیب است؟ آیا تا به حال دندان های سگ خود را مسواک زده اید؟ آیا می دانید چگونه دندان سگ خود را مسواک بزنید؟ آیا دندان های سگ شما جرم گرفته است و تا به حال دندان سگ خود را مسواک نزده اید؟ آیا دهان سگ شما بوی بدی می دهد؟

با پت یو همراه باشید و این مقاله را تا انتها و با دقت مطالعه کنید تا با نحوه مسواک زدن دندان سگ و مزیت ها و معایب احتمالی مسواک زدن دندان سگ آشنا شوید.

نکته ای بسیار مهم که همواره باید به آن توجه کنید:  بهداشت دهان و دندان در سگ ها مانند ما انسان ها از اهمیت بالایی برخوردار است و عدم رعایت آن می تواند سبب وقوع بیماری های دندانی و التهاب و عفونت لثه ها و ایجاد درد در حیوان شود و سلامتی سگ زیبای شما را به خطر بیندازد. بنابراین شما باید همواره ناحیه دهانی سگ خود را معاینه و بررسی کنید و از سلامتی دندان ها و لثه حیوان خود مطمئن شوید. توجه داشته باشید که با مشاهده ضایعه یا مشکلی در دندان ها و یا لثه سگ خود حتما او را به کلینیک دامپزشکی و نزد دامپزشک و یا دندانپزشک سگ و حیوانات خانگی ببرید تا مورد معاینه کامل دهان و دندان قرار بگیرد و در صورت نیاز درمان های مورد نیاز برای سگ شما توسط دامپزشک و دندانپزشک سگ انجام شود.

مسواک زدن دندان سگ / بهداشت دهان و دندان سگ / آموزش مسواک زدن دندان های سگ

آیا مسواک زدن دندان سگ ضروری است؟ چرا باید دندان های سگ خود را مسواک بزنیم؟  دلیل مسواک زدن دندان سگ چیست؟

در ارتباط با مسواک زدن دندان سگ شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اصلا دندان های سگ نیاز به مسواک زدن دارند یا نه؟ مگر سگ ها قبلا در طبیعت دندان خود را مسواک می زدند!!!؟؟؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت درست است که سگ‌ها در گذشته و سالها بدون مراقبت‌های بهداشتی و دامپزشکی دهان و دندان، مانند مسواک زدن دندان سگ، عکس‌برداری از دندان‌های سگ و رعایت بهداشت دهان، زندگی می کردند، و یا اینکه هم اکنون سگ های بی سرپرست زیادی هستند که نه کسی است که دندان آنها را مسواک بزند و نه خود تا به حال دندانشان را مسواک زده اند!!!!!!!!!!!!!،  اما این موضوع دلیل نمی‌شه که سگ های امروزی و سگ هایی که به عنوان حیوان خانگی توسط انسان ها در منزل نگهداری میشوند از این مراقبت‌ها محروم بمانند. بیایید این موضوع را در مقایسه با انسان بررسی کنیم. همان ‌گونه که انسان‌های نخستین و بعد از آن قرنها بر روی کره زمین زندگی کردند بدون اینکه با واژه مسواک زدن دندان آشنا باشند اما امروزه این امر کاملا رایج بوده و هر انسان دسته کم هفته ای چندبار دندان خود را مسواک می زند. سگ‌ها نیز، درست شبیه به ما انسانها، از بیماری‌های داهانی و مشکلات لثه و خرای دندان رنج می برند، در هر صورت  باید به توجه کنیم که سگ هایی که امروزه به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند، مانند گذشته و یا سگ های بی سرپرست زندگی نمی کنند و نیازهای آنها متفاوت می باشد. صاحبین آنها نیز وظیفه دارند این نیازها را به درستی برطرف کنند و زندگی مناسبی را برای آنها فراهم آورند. یکی از این نیازها مسواک زدن دندان سگ است.

بیماری های لثه و دندان از جمله بیماری های رایج و اذیت کنند در حیوانات خانگی و سگ ها می باشد که سالانه سگ های زیادی دچار این مشکلات می شوند. اگر بیماری‌های دندان درمان ‌نشده باقی بمانند، ممکن است گسترش پیدا کنند و باعث عفونت در دهان، خون و حتی اعضای اساسی بدن حیوان خانگی شما شوند. مسواک زدن دندان سگ می تواند از وقوع این مشکلات تا حد بسیار زیادی جلوگیری کند.

نحوه مسواک زدن دندان سگ / آموزش مسواک زدن دندان سگ / چگونه دندان سگ خود را مسواک بزنید؟

قبل از شروع مسواک زدن سگ باید وسایل مورد نیاز را شامل مسواک سگ  و خمیردندان مخصوص سگ آماده کنید.

توجه داشته باشید که : خمیر دندان های  انسانی به دلیل اینکه  حاوی  فلوراید هستند می توانند  برای سگ ها مشکلات مسمومیتی و گوارشی ایجاد نمایند و نباید از آنها برای مسواک زدن دندان سگ خود استفاده کنید. برای مسواک زدن دندانهای سگ خود از خمیردندان های مخصوص سگها که در کلینیک های دامپزشکی و پت شاپ ها به فروش می رسند،  استفاده نمایید.

مراحل مسواک زدن دندان سگ:

اولین قدم در مسواک زدن دندان های سگ آشنا کردن سگ با مسواک است:  مسواک را به سگ خود نشان دهید، اجازه بدهید سگ شما مسواک را بو کند و آن را لیس بزند پس از انجام این کار به سگ خود یک تشویقی بدهید و به همراه آن به آرامی مسواک را داخل دهانش ببرید. دقت کنید که این کار را به آرامی انجام دهید و برای انجام آن عجله نکنید. ( اگر سگ شما قبلا تجربه مسواک زدن را داشته باشد شما کار به نسبت آسان تری خواهید داشت. اگر سگ ها از تولگی به مسواک زدن عادت کرده باشند، پس از بلوغ نیز آسان تر با آن کنار خواهند آمد. اما این موضوع را فراموش نکنید که سگ ها از مسواک زدن خوششان نمی آید و در مقابل آن مقاومت نشان می دهند. پس سریع ناامید نشوید و برای عادت دادن سگ خود به مسواک زدن دندان سگ تلاش کنید. )

قدم دوم برای مسواک زدن دندان سگ:  دستان خود را در بالای پوزه سگ گذاشته و سعی کنیدکه  لب های سگ را به آرامی به طرف بالا فشار دهید تا بتوانید دهان سگ خود را باز کنید و آن را در همین حالت نگه دارید.

گام سوم برای مسواک زدن دندان های سگ:  وقتی این کار را انجام دادید به آرامی سر سگ خود را به عقب بکشید به نحوی  که به تمام دندان های سگ برای مسواک زدن دسترسی داشته باشید.

مرحله چهارم مسواک زدن دندان سگ:  آرام مسواک سگ  را وارد دهان سگ کرده و دندان ها را در جهت مخالفی که سر سگ خود را نگه داشته اید،  مسواک بزنید. سپس این کار را برای طرف دیگر دندانهای سگ نیز انجام بدهید. در این مرحله باید مراقب لثه های سگ باشد و به انها آسیب وارد نکنید. بنابراین مسواک را به آرامی بر روی دندان های سگ بکشید و از حرکات سریع و خشن مسواک خوداری کنید. این کار یک حرکت همیشگی برای شما می شود و بعد از چند بار انجام دادن این کار برای شما راحت تر خواهد بود.

این نکته مهم را فراموش نکنید: همواره تلاش کنید تا مراحل مسواک زدن سگ را به صورت انجام دهید بطوری که تمام کارهای مسواک زدن دندان سگ بیش از 1 الی 2 دقیقه طول نکشد. این امر باعث می شود تا سگ شما زیاد اذیت نشده و خاطره بدی از مسواک زدن در ذهن او نماند. در ان صورت در دفعات بعدی مسواک زدن دندان ها نیز راحت تر با شما همکاری خواهد کرد. ( حقیقت این است که سگ ها از مسواک زدن دندان هایشان خوششان نمی آید )

در صورتی که مسواک زدن سگ انجام نشود، مشکلات دهان و دندان گسترش پیدا خواهند کرد

ذرات غذایی و باکتری ها بر روی دندان سگ و گربه به مرور زمان انباشته می شوند و در صورت مسواک نزدن دندان سگ و یا نبود مواد غذایی سفت مانند استخوان در جیره غذایی سگ، این ترکیبات بر روی دندان باقی مانده و تبدیل به پلاک دندانی می شوند. پلاک دندانی سگ و گربه نیز به تدریج سفت و سخت شده و تبدیل به جرم دندان سگ و گربه و سنگ دندانی می شود. در این مرحله دیگر ظاهر دندان های سگ یا گربه شما مناسب نخواهد بود و آسیب های دندانی و لثه نیز از این به بعد شروع خواهند شد.

در صورتی که به کمک مسواک زدن دندان سگ به طور مرتب ذرات غذایی و باکتری ها از روی دندان های سگ برداشته شوند، دیگر پلاک دندانی و جرم دندانی سگ و یا سنگ دندانی شکل نخواهد گرفت و ریسک وقوع بیماری های دندان و لثه در سگ شما تا حد زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

علایمی که با دیدن آنها  باید شک کنید که سگتان ممکن است مبتلا به بیماری ها و مشکلات دهان و دندان شده باشد

تغییر رنگ دندان های سگ به رنگ زرد و قهوه ای / وجوی بوی بد دهان سگ / قرمزی و تورم لثه ها / خونریزی از لثه سگ / لاغری مزمن سگ / اشکال در غذا خوردن و جویدن غذا / ترشحات چرکی از بینی سگ / تورم سینوس های زیر چشم سگ / وجود رگه های خون در بزاق و …

با دیدن هر یک از علایم بالا باید حتما با دامپزشک مشورت کنید و علایم را برای او توضیح دهید. سگ خود را به کلینیک دامپزشکی ببرید تا توسط دامپزشک و دندانپزشک سگ مورد معاینه دندان و لقثه قرار بگیرد و در صورت وجود مشکل به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.

از انجام کارهای زیر در زمان مسواک زدن دندان سگ اجتناب کنید

هیچگاه سعی نکنید که برای مسواک زدن دندان سگ خود، دهان سگ را به طور کامل باز کنید: چرا که زمانی که شما بخواهید دهان سگ خود را باز کنید، درگیری با او آغاز خواهد شد و روند مسواک زدن دندان سگ برای شما مشکل خواهد شد و سگ شما این شرایط را تحمل نخواهد کرد. بهترین کار این است که لب های سگ را به آرامی بالا بدهید و کم کم شروع به مسواک زدن دندانهای سگ کنید.

به آرامی کار کنید و دندان ها را نخراشید: اگر با سرعت بخواهید مسواک زدن دندانهای سگ را انجام دهیم احتمال آسیب زدن به لثه سگ بسیار افزایش می بابد. پس مراقب لثه ها باشید.

اگر دندان های سگ شما جرم زیادی دارد، اقدام به مسواک زدن دندان او نکنید: در چنین شرایطی باید ابتدا سگ خود را به کلینیک دامپزشکی و نزد دامپزشک ببرید تا دندان ها را جرم گیری کند ( جرم گیری دندان سگ ) و بعد از جرم گیری دندان های سگ خود توسط دندانپزشک سگ، روند مسواک زدن دندان سگ را به طور مرتب و تحت مشاوره دامپزشک، اجرا کنید.

بهداشت دهان و دندان سگ

کلینیک دامپزشکی سگ شیراز، کرمان، مشهد، تهران، اصفهان، اهواز، بوشهر، یزد، کرج و …

مشاوره رایگان دامپزشکی در شهر شما

بیمارستان دامپزشکی و کلینیک دامپزشکی شبانه روزی در سراسر ایران

اورژانس دامپزشکی / کلینیک دامپزشکی پرندگان زینتی

دندانپزشکی سگ در شیراز، کرمان، بوشهر، یزد، مشهد، تهران، اصفهان، کرج، یاسوج و …

انجام تخصصی ترین خدمات دندانپزشکی سگ

جرم گیری دندان سگ و گربه / عکس برداری از دندان سگ / درمان بیماری های عفونی لثه در حیوانات/ کشیدن دندان سگ

تحت نظارت دامپزشک متخصص و دندانپزشک حیوانات خانگی

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس بگیرید

09179295025

, , , , , , , , , , ,
نوشته‌های پیشین
غذای آماده سگ
نوشته‌ی بعدی
آموزش و تربیت سگ در شیراز‏، کرمان، تهران، یزد، بوشهر، اصفهان، مشهد،یاسوج، اهواز، کرمانشاه

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست