نکاتی مهم درباره غذا دادن به سگ ها

مشاوره رایگان دامپزشکی در ارتباط با تغذیه در سگ ها

صحبت با دامپزشک و مشاور تغذیه سگ

تنها با شماره گیری تلفن

09179295025

مشاوره تغذیه سگ در شیراز، کرمان، یزد، بوشهر، اصفهان، کرمانشاه، اهواز

نکاتی مهم درباره غذا دادن به سگ ها

اگر که توله سگ ها ۲-۱ ماهه از مادر جدا شده باشند و برای شیر خوردن به مادر خود دسترسی نداشته باشند، می توان به انها ۵ وعده غذا در شبانه روز داد . که ۳ وعده آن باید شیر گاو ولرم همراه با نان یا بیسکویت بوده و ۲ وعده دیگر نیز می تواند غذای گوشتی به همراه آب آن باشد . دقت کنید که در این سنین به دلیل بالا بودن تعداد وعده های غذا دهی، حجم هر وعده باید کم باشد.

رشد توله ها با سرعت ثایتی انجام نمی شود به طوری که در سن 2 تا 4 ماهگی رشد توله ها سریع تر می باشد و در این سن توله ها به 4 وعده غذایی در طول شبانه روز احتیاج خواهند داشت. ( برای مثال: ۲ وعده شیر ولرم + بیسکویت و نان و دو وعده هم غذای گوشتی ). در سن دو تا چهار ماهگی توله ها وجود چربی در جیره و اضافه کردن ویتامین های خانواده B و مکمل های معدنی بسیار موثر و مفید خواهد بود و به رشد بیشتر توله ها و ایجاد اسکلت بدنی مناسب و قوی در آنها کمک بسیاری می کند. دقت کنید که در این سن توله ها کوچک بوده و از دادن اسکلت مرغ و قطعات بزرگ استخوان و دنده گوسفند و بز به آنها خوداری کنید. اما شما می توانید از استخوان های مصنوعی و یا قلم گاو برای تقویت فک توله ها و تمیزی دندان آنها و همچنین تامین کلسیم بدن توله سگ، استفاده کنید.

زمانی که توله ها به سن 4 ماهگی رسیدند می توانید یک وعده غذایی شیر را از رژیم غذایی آنها حذف کنید و سه وعده غذا در طول شبانه روز به توله ها بدهید.

هر چه سن توله ها بالاتر می رود، تعداد وعده های غذایی کمتر شده و در عوض حجم غذای هر وعده توله سگ افزایش می یابد. در سن 6 ماهگی به بعد می توانید 2 وعده غذا در اختیار سگ خود قرار دهید. این وعده های غذایی می تواند یکی در صبح و یکی در غروب باشد.

وقت توله سگ ها از نظر جسمی به بلوغ می رسند ( بلوغ جسمی را در اغلب نژادهای سگ بالای 1 سال در نظر می گیریم ) می توانید تعداد وعده های غذایی را به یکبار غذا دادن به سگ در شبانه روز کاهش بدهید. به خصوص در نژاد های سگ بزرگ همین یک وعده غذایی کافی است. که این وعده غذایی را می توانید هنگام غروب در هر روز در اختیار سگ خود قرار دهید. در ارتباط با سگ های نژاد کوچک که بالای 1 سال سن دارند ( سگ های نژاد کوچک بالغ ) می توان 2 وعده غذا در روز به آنها داد چرا که سگ های نژاد کوچک دارای معده با گنجایش پایین هستند و 2 وعده غذایی برای آنها مناسب تر است. ( یک وعده با شیر و بیسکویت در صبح و غذای اصلی در غروب ) زیرا نژادهای کوچک معده کم حجم دارند.

سگ های ماده ای که آبستن هستند نیازهای غذایی بیشتری نسبت به سگ های ماده غیر آبستن دارند. چرا که رشد جنین ها در رحم و تولید آغوز و شیر در اواخر آیستنی انرژی بالایی از مادر میگیرد. به طوری که سگهای ماده آبستن تا ۵۰% بیش از میزان طبیعی خود نیاز به غذا دارند ( به خصوص در ماه دوم آبستنی که رشد جنین ها سرعت بیشتری پیدا کرده و در اواخر آبستنی نیز تولید آغوز و شیر آغاز می شود. همه این موارد نیازمند مواد مغزی و انرژی هستند که باید توسط بدن مادر تامین شود. غذایی که در اختیار سگ قرار می گیرد این انرژی را به بدن سگ باردار می رساند.)

همانند انسان، سگها نیز در زمان بیماری کم اشتها شده و تمایل به خوردن هر نوع غذایی ندارند. بنابراین اگر سگ بیماری دارید باید به او غذایی خوشخوراک و آسان هضم در حجم کم و وعده های بیشتر بدهید.

بخش اعظم بدن هر موجود زنده ای را آب تشکیل داده است. بنابراین باید در طول روز آب تازه و مناسب همواره در دسترس سگ قرار داشته باشد تا هرگاه سگ احساس تشنگی کرد از آن به میزان مورد نیاز مصرف کند. سگ در طول شبانه روز از راه ادرار ، مدفوع و له له زدن آب از دست می دهد و در صورتی که آب در دسترس او نباشد دچار کم آبی خواهد شد. آبی که در اختیار حیوان قرار می دهید از نظر کیفیت و استانداردها باید دقیقا مطابق آبی باشد که خود شما از آن برای آشامیدن استفاده می کنید.

دامپزشکان و مشاوران تغذیه سگ توصیه می کنند که غذای سگ خود را سر ساعت مشخصی و در محل ثابتی جلوی او بگذارید و حدود پانزده تا بیست دقیقه بعد ظرف غذا را از جلو سگ بردارید تا سگ عادت کند.

جنس ظرف غذای سگ و آب سگ باید از استیل باشد و ظروف آب و غذای سگ هر روز شسته شود و در زمان های خاصی با محلول های ضد عفونی وسایل و ظروف سگ و گربه، ضد عفونی شود.

اگر بخواهید حجم غذایی که باید به سگتان در طول یک روز را بدهید به صورت سرانگشتی حساب کنید، می توانید برای سگ های بالغ چیزی در حدود یک بیستم وزن سگ به او در روز غذا بدهید. این مقدار غذا را می توانید در یک وعده یا دو وعده در اختیار سگ زیبای خود قرار دهید.

مکمل های مواد معدنی و ویتامینه مخصوص حیوانات خانگی و سگ ها در پت شاپ ها و کلینیک های دامپزشکی موجود بوده و به فروش می رسند. می توانید از مکمل های غذایی سگ نیز در جیره غذایی سگ خود استفاده کنید.

توجه داشته باشید که در زمان هایی که سگ شما دچار اسهال و یا استفراغ بوده و یا بیماری دیگری دارد، حتما در ارتباط با جیره غذایی او با دامپزشک و مشاور تغذیه سگ، صحبت کنید و طبق نظر دامپزشک سگ غذای حیوان خود را انتخاب کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با تغذیه سگ های بالغ و توله ها و کسب مشاوره رایگان دامپزشکی، می توانید با دامپزشکان و متخصصان پت یو تماس بگیرید و سوالات خود را از دامپزشکان پت یو بپرسید.

مشاوره تغذیه سگ در سایت پت یو

09179295025

کلینیک دامپزشکی در شیراز، کرمان، یزد، بوشهر، تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و سایر شهرهای ایران

تنها با یک تماس از کلیه خدمات دامپزشکی سگ و گربه در شهر خود با خبر شوید

با پت یو تماس بگیرید و آدرس بهترین و مطمئن ترین کلینیک دامپزشکی در شهر خود را از ما بخواهید 

کلینیک دامپزشکی شبانه روزی در شیراز، یزد، کرمان، بوشهر، اهواز، مشهد، تبریز، و …

برای یافتن کلینیک های دامپزشکی شبانه روزی در شهر خود با پت یو تماس بگیرید

پت یو بهترین خدمات را برای حیوانات خانگی در سراسر ایران ارائه میکند

دامپزشکان پت یو عاشق حیوانات هستند و بهترین ها را برای آنها می خواهند

مطالب زیر را در ارتباط با تغذیه سگ از دست ندهید

, , , , , ,
نوشته‌های پیشین
تغذیه سگ – نکات و اصول کلیدی در ارتباط با تغذیه سگ
نوشته‌ی بعدی
غذای آماده سگ

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست