تغذیه اسب – اهمیت تغذیه اسب – دکتر دامپزشک تغذیه اسب در شیراز – دامپزشک متخصص اسب

تغذیه اسب – اهمیت تغذیه اسب – دکتر دامپزشک تغذیه اسب در شیراز – دامپزشک متخصص اسب

تغذیه اسب - اهمیت تغذیه اسب - دکتر دامپزشک تغذیه اسب در شیراز - دامپزشک متخخص اسب

تغذیه اسب – اهمیت تغذیه اسب – دکتر دامپزشک تغذیه اسب در شیراز – دامپزشک متخصص اسب

اهمیت تغذیه اسب

اسبی که تشنه و یا گرسنه باشد و یا با مواد کم کیفیت و سطح پایین تغذیه شود، هیچگاه به درستی سواری نمی دهد و چنین اسبی از نظر بدنی دارای ظاهر نامناسب است. غذا باید دارای دو ویژگی عمده باشد ، به طوری که حرارت بدن اسب را در سطح ثابتی نگه داشته  و انرژی لازم را برای زنده ماندن در درجه اول و سپس کارهای اضافه خواسته شده او را تامین کند.

انتخاب تغذیه مناسب برای اسب

برای انتخاب نوع و حجم غذایی که روزانه برای اسب خود در نظر میگیرید باید توجه داشته باشید که غذا باید متناسب با کار و سن و وزن اسب انتخاب شود و غذای انتخابی باید تامین کننده نیازهای رشد و انرژی او اسب شما باشد. (برای مثال برای اسبی با میانگین سن 10 سال و 160 سانتی متر قد و 400 کیلو وزن که در روز بین دو تا چهار ساعت کار می کند 4 کیلو خوراک و 4 کیلو جو مناسب است .) علاوه بر غذای روزانه، آب مصرفی اسب نیز اهمیت بسیاری دارد. آب تمیز و بهداشتی همواره باید در دسترس اسب شما باشد . مگر به هنگام خستگی زیاد و یا عرق دار بودن بدن که برای مدت کوتاهی باید دسترسی اسب به آب را محدود کرد.

بیش از نیمی از وزن بدن اسب  را آب  تشکیل می دهد و عامل جذب غذاست و همچنین 78 تا 82 درصد از خون را تشکیل می دهد . حرارت بدن را تنظیم و به دفع مواد زاید کمک می کند. معده اسب نسبت به جثه او کوچک بوده و به تعدد دفعات غذا به مقدار کم به او فرصت هضم آسان و راحت تر را می دهد .

دامپزشک تغذیه اسب در شیراز

 

غذایی که برای اسب خود در نظر میگیرید  باید حاوی مواد ازته ، چربی ، مواد هیدرو کربنه ، مواد معدنی و ویتامین ها باشد . که انواع صیفی ( یونجه ، شبدر ، ذرت ) غلات (جو ، چاودار) و میوه ها تامین کننده نیازهای حیاتی اسب می باشند.

باید بدانیم که پرخوری و یا کم خوری هر دو برای اسب  زیان آور هستند  و باید حجم غذایی که روزانه توسط اسب مصرف میشود را به درستی مدیریت کرد.

نکاتی مهم در زمینه تغذیه اسبهائی که در مرتع و یا پادوک هستند :

اسبهائی که در طول فصول زمستان و سرد سال در مرتع زندگی می کنند باید تغذیه اضافی داشته باشند . گله عادت دارد در اطراف دروازه ها و هر جائی که خوراک باشد تجمع کند که این خود موردی است برای جنگ و دعوا بین اسب ها.

برای به جلوگیری از موارد فوق باید به نکات ایمنی زیر توجه کنید :

– به تعداد اسبها باید ظروف خوراک تعبیه شود که بهتر است یک ظرف هم اضافه باشد تا از سرشاخ شدن آنها با یکدیگر جلوگیری کند .

-هر چه فاصله ظروف غذا که برای اسب ها در نظر میگیرد از یکدیگر بیشتر باشد بهتر است. این نکته را باید در ارتباط با بسته های علوفه نیز رعایت کرد.

– تعداد بسته های علوفه ای که برای تغذیه اسب ها در نظر میگیرید باید بیشتر از تعداد اسبها باشد .

– تغذیه یکی دو اسب در داخل گله ایمن تر است تا آنها را جدا کرده و در محل دیگری تغذیه کنیم .

– توجه داشته باشید که هرگز با ظرفی مملو از خوراک میان گله اسبها نروید .

– علوفه های سمی زیادی وجود دارند که خوردن آنها  برای اسب میتواند  کشنده باشد  و باید  هرگونه گیاه سمی در اسرع وقت از مرتع و اطراف حصارها تا جایی  که ممکن است جمع آوری و نابود شود .

– اگر مدیریت نگهداری و مراقبت مزرعه ، پادوک و یا مرتع قابل قبول باشد ، محیطی امن آرام و ساکت برای آرامش و چرای اسبها آماده کرده اید .

اگر به دنبال دامپزشک متخصص در زمینه تغذیه و درمان اسب در شیراز هستید، کافیست با متخصصین پت یو تماس بگیرید تا با بهترین دامپزشکان اسب در شیراز و استان فارس را به شما معرفی کنیم.

شماره تماس برای برقراری ارتباط با دامپزشکان پت یو

09179295025

دندانپزشک اسب در شیراز بهترین دندانپزشک اسب در شیراز
دندانپزشک اسب در شیراز – دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز – بهترین دندان پزشک اسب – دکتر متخصص اسب
عقیم سازی سگ ماده در شیراز عقیم کردن سگ ماده در شیراز هزینه عقیم سازی سگ ماده در شیراز
عقیم سازی سگ ماده در شیراز عقیم کردن سگ ماده در شیراز هزینه عقیم سازی سگ ماده در شیراز
فهرست