دندانپزشک اسب در شیراز – دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز – بهترین دندان پزشک اسب – دکتر متخصص اسب

دندانپزشک اسب در شیراز – دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز – بهترین دندان پزشک اسب – دکتر متخصص اسب

دندانپزشک اسب در شیراز - دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز - بهترین دندان پزشک اسب - دکتر متخصص اسب - مشکلات دندانی اسب - کشیدن دندان اسب - سوهان دندان اسب

دندانپزشک اسب در شیراز – دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز – بهترین دندان پزشک اسب – دکتر متخصص اسب – مشکلات دندانی اسب – کشیدن دندان اسب – سوهان دندان اسب

 

اهمیت دندانپزشکی اسب – اهمیت و نقش دندان های اسب

دندان ها بخش مهمی از بدن یک موجود زنده هستند که در تغذیه نقش بسیار مهمی دارند. دندان حیوانات مختلف از جمله دندان اسب نیز مانند انسانها ممکن است دچار مشکلات مختلفی شود. که از جمله این مشکلات می توان به پوسیدگی، شکستگی و التهاب لثه اشاره کرد. اسبها نیز مانند سایر حیوانات  از مشکلات دندانپزشکی مصون نیستند. اسبها نیز گاهی نیازمند دندانپزشک متخصص اسب برای معاینه دندان ها و رفع مشکلات دندانی هستند و گاهی نیز به جرم گیری دندان ها احتیاج دارند.

ازآنجا که دندان ها نقش اولیه در هضم غذا را ایفا می کنند، وجود مشکل در آنها سبب می شود هضم و جذب غذا در بدن اسب دچار اختلال شود و همچنین در صورت آسیب دیدن دندان اسب، به دلیل دردی که در زمان جویدن غذا ایجاد می شود، اسب از خوردن غذا امتنا می کند و روز به روز لاغرتر شود. اسبی که در ناحیه دندان های خود احساس درد دارد، دهنه یا آبخوری را تحمل نمی کند و سواری مناسبی به سوارکار نمیدهد.

کار با دندان های اسب یک مهارت تخصصی بوده و هر دامپزشکی نمی تواند این کار را به نحو احسن انجام دهد. بنابراین برای صاحیین اسب همواره دسترسی و شناخت یک دامپزشک متخصص در زمینه اسب و یک دندانپزشک اسب امری بسیار مهم است.

دامپزشک متخصص دندان اسب در شیراز

 

ما در اینجا بهترین دندانپزشکان اسب و دامپزشکان متخصص اسب را به شما معرفی می کنیم تا با خیالی آسوده کارهای دندانپزشکی اسب زیبای خود را به یک دامپزشک کاربلد و متخصص در دندانپزشکی اسب بسپارید.

کمی با دندان های اسب آشنا شوید و در مورد ساختار دندان های اسب خود بیشتر بدانید

به طور طبیعی یک اسب در 5 سالگی  36 تا 44 عدد دندان دارد. همه ی اسب ها دارای 12 عدد دندان پیش آسیاب و 12 عدد دندان آسیایی هستند که همه ی این دندان ها به عنوان دندان های گونه ای شناخته میشوند.12 عدد دندان پیشین نیز در جلوی دهان وجود دارد.

 علاوه بر دندان هایی که در بالا گفته شد ، اسب های نر دارای 4 تا 5 عدد دندان نیش می باشند که در فاصله ی بین دندان های پیش و گونه ایی قرار دارد. تمام اسب های نر دارای دندان نیش هستند اما این مطلب در مورد اسب های ماده صادق نیست و اسب های ماده اکثرا فاقد دندان نیش بوده و کمتر از 28% آنها دارای این نوع از دندان هستند.

 همانند ما انسان ها، اسب ها نیز دچار اختلالات دندانی زیادی می شوند که در صورت عدم رسیدگی و درمان به موقع حتی نیازمند جراحی توسط جراح دامپزشک اسب نیز می باشند.

دامپزشکان اکیدا توصیه می کنند که باید سالانه دندان اسب مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد.

یکی از مشکلات مهمی که در زنان وجود آسیب های دندانی در اسب ها به وجود می آید سرکش شدن و عدم فرمانبرداری این حیوانات اسب که باعث می شود سواری مناسبی را به سوارکار ندهند.

الگوی خاص جوش در اسب و آناتومی خاص فک اسب که فک بالا پهن تر و عریض تر از فک پایین است، سبب می شود در طول زمان دندان ها ساییده شده و نواحی تیز شدگی در سطح گونه ای دندان های فک بالای اسب و سطح زبانی دندان های فک پایینی اسب ایجاد شوند. این نواحی تیز شدگی سبب زخم شدن سطح داخلی گونه و زبان اسب می شوند و درد زیادی را در زمان غذا خوردن برای اسل ایجاد می کنند که همین عامل می تواند سبب کاهش تمایل اسب به غذا خوردن و لاغر شدن روز افزون آن شود. بنابراین دندان ها ی اسب باید سالانه توسط دامپزشک متخصص اسب و دندانپزشک اسب مورد معاینه و بررسی قرار بگیرد تا در صورت وجود مشکل احتمالی، آن مشکل توسط دندانپزشک اسب به سرعت رفع شود و یا از پیشرفت آن جلوگیری شود.

علائم بالینی و نشانه های ظاهری که اسب ها در زمان داشتن مشکل دندانی نشان می دهند و با دیدن آنها باید به وجود درد و مشکل در ناحیه دندان های اسب خود مشکوک شوید:

1- کاهش اشتها و تمایل نداشتن اسب به خوردن غذا

2-لاغر شدن و کاهش وزن اسب

3-بیرون ریختن غذا از دهان اسب در زمان جویدن غذا و یا اینکه اسل شنا با دهان باز غذا را می جود.

4- ممکن است دهان اسب شما در زمان جویدن و خوردن غذا کف کند که دلیل آن افزایش ترشح بزاق است.

5-در مدفوع اسب خود ممکن است تکه های درشت غذا را مشاهده کنید که نشان می دهد غذا به خوبی جویده و هضم نشده است.

6- به دلیل جوش ناکافی غذا اسب شما ممکن است دچار دل درد و کولیک شود و علائم کولیک را نشان دهد.

7-به دلیل دردی که در زمان استفاده از دهنه و آبخوری در ناحیه دندان های اسب ایجاد می شود اسب شما سواری مناسبی نداشته و در زمان سوارکاری سر خود را تکان می دهد.

8 – ممکن است اسب شما سر و گردن خود را به زیر زین خم کند.

9-مقاومت اسب در زمان نصب دهنه و آبخوری

10 – به دلیل اختلال در جویدن غذا، مقداری از غذا در گونه های اسب باقی مانده و سبب تورم ناحیه گونه می شود.

اگر اسب زیبای شما حتی یکی از علائم بالا را نشان میدهد، باید با دقت توسط دامپزشک متخصص اسب معاینه شود و مشکل اصلی او تشخیص داده شود.

برای پیدا کردن دندانپزشک اسب و یا دامپزشک متخصص اسب در شیراز نیاز به انجام کار خاصی نیست. کافیست با ما تماس بگیرید تا ما بهترین دندانپزشکان اسب و دامپزشکان متخصص اسب در شیراز و استان فارس را به شما معرفی کنیم.

شماره تماس برای برقراری ارتباط با دامپزشکان پت یو

09179295025

کلینیک تخصصی پرندگان شیراز
کلینیک تخصصی پرندگان شیراز / دامپزشک پرنده زینتی در شیراز – دامپزشک متخصص کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی و مرغ مینا در شیراز / درمان پرنده زینتی
تغذیه اسب - نکات مهم در ارتباط با تغذیه اسب - دکتر اسب در شیراز
تغذیه اسب – اهمیت تغذیه اسب – دکتر دامپزشک تغذیه اسب در شیراز – دامپزشک متخصص اسب
فهرست